Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Suriye ve Filistin Mektupları

Aynı Gün Gönderim
93,75 TL
- +
125,00 TL
%25
9786051553962
704979
Suriye ve Filistin Mektupları
Suriye ve Filistin Mektupları
93.75

Yusuf Akçura, 1913'te Suriye ve Filistin'i gezdikten sonra Hicaz'a giderek hacı olmuştur. Akçura'nın 1913'te çıktığı Hicaz yolculuğundan Orenburg'daki Vakit gazetesine gönderdiği mektuplar, Nisan ve Ekim ayları arasındaki çeşitli sayılarda neşredilmiştir. Türk fikir hayatının önde gelen şahsiyetlerinden Yusuf Akçura'nın Kazan Muhbiri, Ahbar, Vakit, Tercüman gazetelerinde ve Şura dergisinde çok sayıda makalesi neşredilmiş, ancak bu dergi ve gazetelerin nüshaları Türkiye'deki kütüphanelerde bulunmadığından, Akçura'nın bu makaleleri şimdiye kadar araştırmacılar tarafından görülememişti. Yüz yıldır hâlâ gündemde olan Suriye ve Filistin'in âdeta 1913'teki fotoğrafını çeken bu yazılar, dikkatli bir gözle okunmayı hak ediyor, zira Akçura'nın o gün dile getirdikleri, bugün bu coğrafyada yaşananları daha iyi anlamamız için büyük bir önem arz ediyor. Suriye ve Filistin Mektupları, coğrafyayı vatan kılacak unsurların neler olduğuna temas etmesi bakımından da Yusuf Akçura'nın bütün eserleri içerisinde müstesna bir yerde duruyor.

0 20. yüzyılın ilk çeyreğinde oluşturulan ve Ötüken Neşriyat tarafından bize kazandırılan "Suriye ve Filistin Mektupları" o dönemin ve günümüz Suriye - Filistin hatta yakın coğrafyasını anlamak için doyurucu bilgiler barındırıyor. Ezber konuşmak yerine Yusuf Akçura'yı okuyup siyasi tarihi iyi anlamalıyız.
0 1913 yıllarına ait -daha önce hiç yayınlanmamış- hatıra-seyahatname tadındaki bu eserde dönemin şartlarına ve Osmanlı'nın Arap vilayetlerindeki durumuna ilişkin çok değerli bilgiler edineceğinize emin olabilirsiniz.
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat