Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Toprak Ana

Çeviren: Refik Özdek
Aynı Gün Gönderim
60,00 TL
- +
9789754371543
104
Toprak Ana
Toprak Ana
60.00

Cengiz Aytmatov, Toprak Ana romanında erkekleri askere alınan bozkırın ortasındaki bir Kırgız köyünde geride kalanların çektiği sıkıntıları anlatıyor. Eldeki yetersiz yiyeceğin muhtaç olandan başlanarak dağıtılması, dört gözle beklenen hasat zamanları, umutların hasat zamanına ertelenmesi, savaş yüzünden ürünün hemen hepsinin merkezden istenmesi, boşa çıkan umutlar, yine açlık, sefalet, bir yandan cepheden gelen ölüm haberleri, umutsuz bekleyişler, savaşın uzun sürmesi üzerine aşağı çekilen cepheye çağrılma yaşı, anaların evlatlarını bir bir askere göndermesi, ayrılıklar, gözyaşları... Yani tek kelimeyle ve bütün zulmetiyle; savaş. Cengiz Aytmatov, o her zamanki berrak ve akıcı üslûbuyla bizleri, adeta insanları öğütür gibi harcayan savaş düzeneğinin yarattığı trajedilerle sarsıyor.

0 Okunması gereken bir kitap. Tolgonoy ve Aliman'ın birbirlerine olan zorunluluktan ziyade savaşta kaybedilen koca ve oğulların yokluğu ve içlerinden birinin bir gün illa çıkıp gelecekmiş hissi ve umududur. Ve bu umudun tamamen tükenmesi ile Aliman'ın savrulmaları ve Kasım'a olan sadakatinin anlık bir hata ile bir çobana aldanıp yaptığı bu hatadan dolayı kendini içe kapatıp sonunda doğum yaparken ölmesi ve Canbolat'ın annesiz dünyaya gelmesidir. Aliman'ın ölümü kadar üzücü olan diğer bir olay ise Canbolat'ın büyüyüp gerçek babasının kim olduğunu hala ona anlatamayan yaşlı Tolgonay'ın çaresizliğidir.
0 Savaşta eşini oğullarını kaybeden bir ana oğlundan yadigar kalan bir gelin, çektikleri sıkıntılarve savaşın geride kalanlarda bıraktığı yaraları anlatıyor.
0 Çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim ????????
0 Cengiz Aytmatov'un ilk okuduğum eseri ve okurken aslında anlatılan her şeyi sizde yaşıyorsunuz bir nevi çok güzeldi çok.
0 Cengiz Aytmatov'un en beğendim eseri diyebilirim.Bir ananın bağrına taş basışına şahit olacaksınız.
0 hocam çok övdü bu kitabı
0 TEK KELİME İLE MUHTEŞEMDİ. DEFALARCA OKUMAK İSTİYORUM
0 TEK KELİME İLE MUHTEŞEMDİ. DEFALARCA OKUMAK İSTİYORUM
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat