Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Beyaz Gemi

Çeviren: Refik Özdek
Aynı Gün Gönderim
52,50 TL
- +
70,00 TL
%25
9789754370430
105
Beyaz Gemi
Beyaz Gemi
52.50

Beyaz Gemi, romanının kahramanı yedi sekiz yaşlarında bir çocuktur. Çocuk; saflığın, bozulmamışlığın ve geleceğin sembolüdür. Aytmatov, çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusu oluşturmayı başarır. Ona göre; çocukluk, gelecekteki insan karakterinin tohumudur. Çocukluk kişinin dilini öğrenmeye ve çevresindeki insanlarla, tabiatla ve özellikle kültürle bağlarını hissetmeye başladığı dönemdir. Aytmatov, Beyaz Gemi'de destan, efsane ve masal gibi bir çok şifahî unsuru kullanmıştır. Geçmişi temsil eden ve masal anlatan dede ile geleceği temsil eden ve hem efsanevî hem de destansı bir mücadele veren çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirir. Beyaz Gemi, Aytmatov'un, edebiyat âleminde geniş akisler uyandıran, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerinin başında gelmektedir.

0 Aytmatov'un sizi alıp kitapta kaybolmanızı sağlayacak bir kitabı daha belki okurken içiniz acıyabilir ama muhteşem bir eser
0 Okuduğum ilk Cengiz Aytmatov kitabıydı bu kadar etkileyeceğini beklemiyordum. İnsanın içini acıtan bir konusu var bitirdiğiniz de uzun süre etkisini üzerinizden atamayacaksınız. Okuyun
0 Hani insanın içini ısıtan derler ya, işte o deyiş bu kitap için çok uygun kaçıyor. Sayfa sayısı kısa fakat içerisinde koca bir dünya barındırıyor. Birçok kişiye ilham vermiştir bu kitap.
0 Aytmatov için süslü, açıklayıcı, tanıtıcı cümleler kurmaya gerek yok sanırım. Zira fazlasıyla tanıyor, biliyor ve okuyoruz onu. • Adını sıkça duyup belki de elinize aldığınız ilk Aytmatov eseri, Beyaz Gemi. • ‘İyilik, kötülük, saflık, özlem, hayal, gelecek’ gibi kavramların karakterler üzerinden semboller şeklinde sunulduğu Aytmatov eseri. • Ana karakterimiz yedi’sinden sekiz’ine adım atacak olan ‘isimsiz çocuk’. Ve onun kavuşma hayali kurduğu Beyaz Gemi. • Maral Ana, Mümin Dede, Orozkul gibi isimler üzerinden de masalsı bir anlatım sunuyor bizlere yazar. • Hayal edip arzulamak, çok isteyip feda etmek üzerine kurgulanmış da bir eser okuyacaksınız. • Son sayfalarda Aytmatov’un eserin edebi eleştirisini yapanlara ufak da bir açıklaması mevcut. Onu da eseri bitirdikten sonra okumalısınız.
0 İlk defa Cengiz aytmatov kitabı okudum. Daha önce okumadığım için pişmanım . Tavsiye ederim kesinlikle
0 çok muazzam ve büyüleyici bir kitap
0 Üniversitede hocamızın sınav için okuttuğu kitaptır.O günden beri Aytmatov hastası oldum çıktım.
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat