Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
%50
Ötüken Kitap | Baykuşlar Geceleyin Öter Metin Savaş

Baykuşlar Geceleyin ÖterE-Kitap

Baykuşlar Geceleyin Öter
Baykuşlar Geceleyin Öter E-Kitap
Ötüken Neşriyat
10.00

Mihail Bahtin şöyle der: Karnaval, kutsalı cismanî olanla, yüceyi aşağı olanla, önemliyi önemsizle, bilgeliği aptallıkla bir araya getirir. Metin Savaş'ın kaleminden, İstanbul'un görünenlerine ve görünmeyenlerine, bilinenlerine ve bilinmeyenlerine dair heyecan dozu yüksek bir roman. Dört dörtlük bir sosyolog olmayı hedefleyen ve çiçeği burnunda bir araştırma görevlisi olan Tatar Adnan, bunaltıcı yaz sıcaklarının hüküm sürdüğü 2014 Temmuz'unda Şebboy Sokağı'ndaki Suna Apartmanı'nın teras katını kiralar. Ne var ki Suna Apartmanı'nın teras katındaki ufarak dairenin koridorunda esrarengiz, tekinsiz ve tılsımlı bir ayna vardır. Ve Şebboy Sokağı'nın genç Füsun'u… 1972 senesinde henüz 17 yaşındayken terastan düşüp ölmüş olan bir başka genç kız, Suna'nın hayaleti koridordaki tılsımlı aynada zaman zaman görünmekte midir? Suna hakkındaki bütün sırları Şebboy Sokağı sâkinlerinden Ayhan Işık mı bilmektedir? Meşhur aktör Ayhan Işık'la aynı adı taşıyan bu adamın karanlık geçmişinde neler var? İstanbul'da Karnaval Üçlemesi'nin birinci kitabı olan Baykuşlar Geceleyin Öter'in olay örgüsü sayfalar ilerledikçe karmaşıklaşıyor ve çetrefilli, içinden çıkılamaz bir karnavala dönüşüyor. Tek Gözlü Adam, Kötü Bakkal, DEHŞET PALAS AVM içinde kaybolan küçük bir kız, Kırmızı Pazartesi programının yapımcısı Alev Yakmaz Hanımefendi ve Tahtakoz adında bir ecinni.

Linki verilmiş kitabımız e.pub 2.1 veya e.pub 3.0 formatında akan metin olarak hazırlanmıştır.
İçerik olarak basılı metin ile birebir aynıdır. Metin üzerine not alabilir, metin büyüklüğünü değiştirebilir, metin içinde arama yapabilir, beğendiğiniz bölümleri cihazınız destekliyorsa paylaşabilirsiniz.

 • Açıklama
  • Mihail Bahtin şöyle der: Karnaval, kutsalı cismanî olanla, yüceyi aşağı olanla, önemliyi önemsizle, bilgeliği aptallıkla bir araya getirir. Metin Savaş'ın kaleminden, İstanbul'un görünenlerine ve görünmeyenlerine, bilinenlerine ve bilinmeyenlerine dair heyecan dozu yüksek bir roman. Dört dörtlük bir sosyolog olmayı hedefleyen ve çiçeği burnunda bir araştırma görevlisi olan Tatar Adnan, bunaltıcı yaz sıcaklarının hüküm sürdüğü 2014 Temmuz'unda Şebboy Sokağı'ndaki Suna Apartmanı'nın teras katını kiralar. Ne var ki Suna Apartmanı'nın teras katındaki ufarak dairenin koridorunda esrarengiz, tekinsiz ve tılsımlı bir ayna vardır. Ve Şebboy Sokağı'nın genç Füsun'u… 1972 senesinde henüz 17 yaşındayken terastan düşüp ölmüş olan bir başka genç kız, Suna'nın hayaleti koridordaki tılsımlı aynada zaman zaman görünmekte midir? Suna hakkındaki bütün sırları Şebboy Sokağı sâkinlerinden Ayhan Işık mı bilmektedir? Meşhur aktör Ayhan Işık'la aynı adı taşıyan bu adamın karanlık geçmişinde neler var? İstanbul'da Karnaval Üçlemesi'nin birinci kitabı olan Baykuşlar Geceleyin Öter'in olay örgüsü sayfalar ilerledikçe karmaşıklaşıyor ve çetrefilli, içinden çıkılamaz bir karnavala dönüşüyor. Tek Gözlü Adam, Kötü Bakkal, DEHŞET PALAS AVM içinde kaybolan küçük bir kız, Kırmızı Pazartesi programının yapımcısı Alev Yakmaz Hanımefendi ve Tahtakoz adında bir ecinni.

   Linki verilmiş kitabımız e.pub 2.1 veya e.pub 3.0 formatında akan metin olarak hazırlanmıştır.
   İçerik olarak basılı metin ile birebir aynıdır. Metin üzerine not alabilir, metin büyüklüğünü değiştirebilir, metin içinde arama yapabilir, beğendiğiniz bölümleri cihazınız destekliyorsa paylaşabilirsiniz.

   Stok Kodu
   :
   9786051552996
   Sayfa Sayısı
   :
   517
   Basım Tarihi
   :
   Mayıs 2015
 • Yazarın Diğer Kitapları
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
 • Kitap Hakkında Basında Çıkan Haberler
  • Metin Savaş ve Başkuşlar Geceleyin Öter

   Metin Savaş, romanlarında bizi işler. Onun kitaplarını okurken yazar hakkında kapıldığımı hâkim kanı kendisini "bizden" hissettirmesidir. Metin Savaş'ı okuduğumuzda görüyoruz ki;yazar, farklı konuları işliyormuş gibi yapsa da esas ilgilendiği toplumun kendisidir. Toplumun alışkanlıkları, arayışları... 

   Son romanı ise bir üçlemenin ilki...

   İstanbul'da Karnaval Üçlemesi'nin ilk kitabı "Baykuşlar Geceleyin Öter."
   Postmodern bir anlatı.
   İsmiyle müsemma olmayan bir kitap. Gecenin dehlizlerinde ağır aksak ilerleyen bir roman değil bu. Poe'nin öykülerindeki gri tonlamalar yok. Roman içinde yazılan bir romanın serüveni.
   İki fasıldan ve iki ayrı üsluptan teşkil. İki ayrı anlatıcının gözünden okutturuyor kendini. Bu, okura farklı iki bakış açısı sağlıyor.

   BAYKUŞLAR GECELEYİN ÖTER ve Postmodern Türk romancılığında Metin Savaş

   Geç tanımış olmaktan dolayı üzüntü duyduğum iki yazarımız var: Birisi Kayserili Emir Kalkan, diğeri de Balıkesir'den Metin Savaş. Şaşırmayın, suçumu biliyorum. İkisi de çok iyi yazarlar. Emir Kalkan klasik anlamda iyi. Metin Savaş ise sıra dışı bir yazar. Tam anlamıyla postmodern bir romancı.

   Bu yazıda ağırlıklı olarak Baykuşlar Geceleyin Öter adlı romandan bahsedeceğiz. Bu eser, romancımızın “anlamayız belki” diye müteaddit defalar araya girip hatırlattığı cihetle bir “postmodern anlatı”. Yazarda büyük bir özgüvenin varlığı aşikâr. “Postmodern roman böyle olur” diyor sanki, işinize gelirse…

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat