Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Meşhurlardan PortrelerAkşam Gazetesinde "Portreci" İmzasıyla Yayımlanan Yazılar

Aynı Gün Gönderim
110,00 TL
- +
9786254085208
706080
Meşhurlardan Portreler
Meşhurlardan Portreler Akşam Gazetesinde "Portreci" İmzasıyla Yayımlanan Yazılar
110.00

Cumhuriyet döneminde portre türünde pek çok eser kaleme alınmış, bu tür eserlerin bir kısmı yazarı hayattayken kitaplaşmış, bazıları ise süreli yayınların tozlu sayfalarında kalmıştır. Periyodiklerde kalmış bu neviden eserlerin neşredilmesi, ele alınan şahsiyetlerin dünyalarını aydınlatmak hususunda anahtar bir rol üstleneceği için önemlidir.

​Meşhurlardan Portreler adlı bu kitapta, 1937 yılının 4-21 Eylül tarihleri arasında Akşam gazetesinde, “Meşhurlar Serisi” başlığıyla yayımlanan portre yazıları bir araya getirilmiştir. Portrelerin içeriğinden, yazıları kaleme alan “Portreci”nin, ele aldığı şahıslara aşina ve onları yakından tanıyan birisi olduğu anlaşılmaktadır.

​Kitapta edebiyatçılardan Aka Gündüz, Halid Fahri Ozansoy, Reşat Nuri Güntekin, Ercüment Ekrem Talu ve Hüseyin Rahmi Gürpınar; tiyatroculardan Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza Zobu, Hâzım Körmükçü ve İ. Galip Arcan; ressamlardan İbrahim Çallı, Şevket Dağ, Feyhaman ve Güzin Duran; doktorlardan Akil Muhtar Özden, Besim Ömer Akalın ve Tevfik Sağlam’ın portreleri yer almaktadır. Necati Tonga tarafından titiz bir notlandırmayla yayıma hazırlanan Meşhurlardan Portreler, ele aldığı isimlerle ilgili pek çok bilgiyi ve anekdotu içermesinin yanı sıra, yayımlandığı dönemin sosyal-kültürel panoramasını yansıtması bakımından da ilgi çekici bir kaynaktır.  

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat