Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Kızıl Atın Süvarisi Üzerine

Venedikliler tarafından Türk sahil şehir ve kasabalarına yapılan akında annesi ve kız kardeşi kaçırılan, ninesi ve dedesi öldürülen Afşin köyün en iyi balıkçısı olma hayalini kurarken kendini yaman bir akıncı olarak bulur. Akında yitirdiği ailesinin intikamını almak için yemin eden Afşin ailesinin tek yaşayan ferdi olan akıncı beyi amcası Kayatekin’in yanına Bosna’ya gider. İntikamını alma uğruna çok çaba harcayan Afşin uzun çalışmalarından sonra 1477 yılı Ekim ayında Kuzey Venedik’e düzenlenen Kripoli Akını’na katılır.

Bosna Sancakbeyi Turahanoğlu Ömer Bey tarafından yönetilen akında genç akıncı insani duygularını kaybetmiyor. Köylerini yaktığı insanları serbest bırakan Afşin’in yolu köylülerle tekrar kesiştiğinde, köylülere zarar veren çetecilerin kızıl atıyla korkulu rüyaları oluyor. Akın devam ederken yaşanan olaylar farklı zamanlarda farklı insanları bir araya getiriyor. Yaptıklarından sonra kendilerini sorgulayan insanların doğruyu bulma serüveninde gerçek, kurgu, hayal üçgeninde yapılan geçişler okuyucuyu hikâyenin kahramanlarından biri yapıyor.

“Şar Dağının Kurtları” ve “Argos Kalesi” romanlarının yazarı Hasan Erdem, Kızıl Atın Süvarisi adlı üçüncü romanında; iyi-kötü, haklı-haksız, mert-namert çatışmasını sıkça işliyor. Okuyucuya bir solukta okuyacakları bir roman sunan Hasan Erdem romanın sonuna kadar okuyucunun merakını canlı tutmayı başarıyor.

İşte okuyucunun merakını canlı tutan sorulardan bazıları;

General Pietro tarafından gerçekleştirilen saldırıda Afşin’in kaçırılan kardeşi Gökçe Kız’a ne olacak? General Pietro’nun elindeki Türk kılıcının sırrı ne? General Pietro’ya karşı geldiği için hapishaneye atılan Antonio’nun akıbeti ne olacak? 20.000 akıncı ile yapılan Kuzey Venedik akını başarıya ulaşacak mı? Akın sırasında Venedik’e yardım gelecek mi? Venedik yöneticilerinin Türk akıncıların geçememesi için kazdırdıkları geniş hendekleri Türk akıncılar nasıl aşacak? Afşin intikamını alacak mı? Kayatekin ve General Pietro karşıya karşıya gelecek mi? Afşin tarafından köyü yakılan Cecilia çetecilerin elinden nasıl kurtulacak? Napoli Kralı Ferdinand’ın kızı Prenses Beatrice’in Macaristan’a yaptığı yolculukta yanında olan Türk kızı kim?Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat