Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Katharina Mommsen'in

Sevgili ve pek saygıdeğer Sayın Özkan,

İstanbul’dan yollanan itinayla paketlenmiş ve güzel pullarla süslenmiş posta paketini demin açtım. Sizin tercüme ettiğiniz ve hakikaten harikulâde görünen Goethe ve Dünya Kültürleri kitabı bana tarif edilmez bir mutluluk verdi.

Sizi temin ederim ki şimdiye kadar görünüşü bu kadar muhteşem bir kitap elime almadım.

 

Siz ve yayınevindeki dostlarınız estetik bakımdan gerçekten fevkalâde güzel ve mükemmel bir şey düşünmüşsünüz.  Kitabın zümrüt yeşili keten bezi cildin kıymetini fevkalâde yükseltmiş.

 

Öte yandan yine kapağın üst kısmanda zümrüt yeşili üzerindeki altın yaldızlı Avrupa, Asya, Kuzey- ve Güney Amerika ve Afrika kıtalarıyla birlikte bütün yerkürenin kapak üzerinde gösterilmesini, tıpkı benim gibi, gören herkes bilhassa başarılı bulacaktır. Zümrüt yeşili üzerinde altın yaldız harikulade görünüyor.

Benim anlayışıma göre kapakta GOETHE adı ile TÜRKÇESİ kelimesinin gümüş beyazıyla yazılması ilave bir etki yaratmış – şahane bir fikir!

Bu kitabın yılbaşından evvel, tatil günlerinde okuyucuya ulaşması beni ziyadesiyle mutlu etmiştir.

 

90 yaşıma ulaştığım bu yıl, sadece 7. Cildini Şubat ayında neşrettiğim Goethe-Dokümantasyonları değil, bilakis aynı zamanda büyük bir itina hazırlanmış Türkiye’den gelen bu cilt de bana yaş günü hediyesi olmuştur!  Bunun için size müteşekkirim.

[…]

Sevgili Özkan, son haftalarda fizikî olarak kendimi pek iyi hissetmedim; tabii bu durum sevindirici olmayan muhtelif dünya haberlerinden kaynaklanmıştır. Bu kötü haberler tabiri caizse mideme vurdu. Bununla birlikte sizin marifetinizle başarılan bu eserden edindiğim göze hitabeden intibalar sayesinde şimdi kendimi büsbütün sağlıklı ve güçlü hissediyorum.

 

Bana ne muhteşem bir hediye verdiğinizi yeterince ifade edemem. Ne kadar müteşekkir olduğumu lütfen ilgili yayınevi çalışanlarına bildirin. Dışarıda zifirî karanlık hüküm sürdüğü halde benim burada neler yazdığımı siz biliyorsunuz; bütün kervanlarla size teşekkürlerimi yolluyorum.

 

Size, sevgili eşinize ve büyüleyici çocuklarınıza bütün kalbimle en güzel şeyler diliyor ve yeni yılın size, hepinize mutluluklar getirmesini temenni ediyorum.

 

Gönülden bağlılıkla ve daima müteşekkir

Katharina Mommsen


Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat