Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
KARGO ÜCRETSİZ GÖNDERİM

Hunların, Türklerin, Moğolların ve Daha Sair Batı Tatarlarının Tarih-i Umumisi

Çeviren: Hüseyin Cahit (Yalçın)
Aynı Gün Gönderim
Stokta Yok
9786051556475
705246
Hunların, Türklerin, Moğolların ve Daha Sair Batı Tatarlarının Tarih-i Umumisi
Hunların, Türklerin, Moğolların ve Daha Sair Batı Tatarlarının Tarih-i Umumisi
2250.00

Bu kitap, Hammer Osmanlı Tarihi için ne ifade ediyorsa Genel Türk Tarihi için onu ifade eden klasik bir eser, Türk tarihini en eski çağlarından itibaren bir bütün olarak işleyen ve millî tarihyazıcılığımızı da etkileyen ilk anıtsal çalışmadır. Joseph De Guignes’nin 1756 – 1758 yılları arasında 3 cilt olarak neşrettiği ve özgün adı Histoire générale des Huns, des Mongoles, des Turcs et des autres Tartares occidentaux olan eserin tercümesi, Hüseyin Cahit [Yalçın] tarafından Ziya Gökalp’ın teşvik ve tavsiyesiyle yapılmış ve eser Mükrimin Halil Yınanç’ın tashihiyle 1923-1925 yılları arasında Tanin Matbaası’nda 8 cilt halinde neşredilmiştir. Elinizdeki baskı, bu Osmanlı Türkçesi neşrin Hüseyin Cahit’in dili muhafaza edilmek suretiyle Erol Kılınç tarafından yeni harflere aktarılmasıyla gerçekleştirilmiş ve yayınevimiz tarafından şânına yaraşır bir baskı kalitesiyle Türk kütüphanesine kazandırılmıştır.

5 Kitaplığımda bulunan 1500 kitap arasındaki en yakışıklı kitap. Bir kitap ancak bu kadar güzel basılabilir. Genel Türk Tarihinin irdelendiği oldukça önemli eserlerden biri. Mustafa Kemal Atatürk, Joseph de Guignes'in bu eserinden etkilendiği ve hatta onun verdiği bilgilerden hareketle lise Tarih kitabı yazdırdığı için bilhassa merak ederek satın aldım.
0 Osmanlı'nın son dönemine doğru aydınlar arasında Türk tarihine ve kültürüne dair merakın oluşmasında büyük derecede etkisi olan bir eser. Dolayısıyla Türk milliyetçiliği fikrinin Osmanlı aydınları tarafından benimsenmesinde de son derece etkili olduğu ifade edilebilir. Ötüken Neşriyat'a bu güzel baskı için teşekkürler.
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat