Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Akıncıların Hikâyeleri Devam Ediyor: Otranto 1480

Tarihi romanlar kaleme alan Hasan Erdem, “Otranto 1480 Mahşerin Son Atlısı” romanıyla okurla buluştu. Erdem “Okuru Akıncıların yeni bir macerasıyla 15. yüzyıla götürüyorum,” dedi.
Yazdığı tarihi romanlarla adından söz ettiren Hasan Erdem’in son çalışması “Otranto 1480 Mahşerin Son Atlısı”, raflardaki yerini aldı.
Ötüken Neşriyat’tan çıkan kitabın yazarı Erdem, Kurşunlu’da yaşıyor.
Tarihe ve tarihi romanlara sevdalı olduğunu vurgulayan yazar, bu son romanında Türk akıncılarının Otranto’ya yardıma giden Macar birliğini, bu devletin ovalarından İtalya sahillerine kadar amansız bir şekilde takiplerini anlatıyor.
Kitabı hakkında bilgiler veren Erdem, “Budin’den yola çıkan ve yola çıktıkları andan itibaren Osmanlı casusları ve Türk akıncıları tarafından takibe alınan iki bin Macar süvarisinden sadece iki yüzü Otranto’ya ulaşabilmiş,” dedi.

Sade Dil…

Tarihin değişik zamanlarında geçen romanlar anlatmaya çocuk yaşta karar verdiğini ve 5. romanıyla akıncıları yazmaya devam ettiğini vurgulayan Erdem, “Tarihi romanlar kaleme almak büyük sorumluluk gerektiriyor. Tarihi romanda gerçek şahsiyetler, kurgu karakterle bir araya geliyor. Özellikle sade bir dil kullanmaya gayret ediyorum. Günümüz Türkçesiyle yazıyorum,” diye konuştu. Okurlarının yüzde 80’inin tarih ya da edebiyat öğretmenleri ile öğrencilerden oluştuğunu ifade eden yazar, son romanı için 6 ay süren araştırma ve incelemelerde bulunduğuna değindi.
Tarihi romanlarda mekân, mimari, coğrafi koşullar gibi detayların önemine işaret eden Erdem, “Yazım sürecim 3 ay sürse de kafamda romanı yazmam bir buçuk yılımı aldı. Genelde küçük notlar alarak çalışır, bunları bir araya getiririm,” dedi.
Ankara Kitap Fuarı’nda, 15-16 ve 17 Ocak tarihlerinde “Otranto 1480 Mahşerin Son Atlısı” için Ötüken Neşriyat standında olacağını belirten Erdem, “Mart ayında düzenlenecek Bursa Kitap Fuarı’nda da, Bursalı okurlarımla buluşacağım,” dedi.


Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat