Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Turan Şahin: 1976 yılında Ankara’da dünyaya gelen Şahin, aslen Yozgat Yerköylüdür. 1994 yılında meslek hayatına kameraman olarak başlamıştır. Sonraki yıllarda Haber Panorama, Gündem ve İz Düşümleri gibi haber programları yapmış ve sunmuştur. Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümünde yüksek lisans yapan Şahin’in 2002 yılı sonrası temel uğraşısı belgesel yönetmenliğidir. Öyle ki Şahin, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin 2016 ve 2017 yıllarında kurucu festival direktörüdür. 

Turan Şahin İstanbul’a Düşen Yıldızlar, Dersaadet’in Mimarları, Haremin Efendileri, Zelzele 1894, Sürre-i Hümayun, Sine-i Millet , Kubbet-ül İslam, Sinan’ı Anlamak, Karşı Kıyıdaki Osmanlı gibi Türk televizyonlarında yayınlanan konusu tarih olan çok sayıda belgesel serisi yazmış ve yönetmiş, TRT Haber’de Kasım 2014’te başlayan ve bir yıl boyunca her gün yayınlanan “Yüzyıl Önce Yüzyıl Sonra” adlı bültenle de, 100 yıl önce basılmış Osmanlı gazetelerinden derlenen haberleri 100 yıl sonrasına taşımıştır. 

Turan Şahin ilk olarak, iklim değişikliği ile gündemimizde olan içilebilir su sıkıntısına 2001 yılında İSKİ yayınlarından çıkan Çocuksu adlı çizgi hikâye kitabıyla değinmiş, su tasarrufunun su kullanılarak üretilen her şeyin yersiz tüketiminden kaçınılmasıyla mümkün olabileceğini anlatan SuperSu çizgi hikâye kitabı da 2022 yılında Beylikdüzü Belediyesi tarafından basılmıştır. 

Prof. Dr. Vahdettin Engin’in danışmanlığında İBB tarafından İstanbul’da icra edilen Sultan II. Abdülhamid Han’ın Vefatının 100. Sene-i Devriyesi Anma Etkinlikleri’nin proje koordinatörlüğünü de yapan Turan Şahin’in; Osmanlı’nın Çılgın Projeleri ve Abdülhamid’in Payitahtı adlı yayınlanmış iki kitabı daha bulunmaktadır. 

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun bir dönem yönetim kurulunda da yer alan Turan Şahin 2022 yılından itibaren Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin yayın yönetmenliğini ve İTÜ 250. Yıl Müzesi’nin editörlüğünü yapmakta; Türk Kırmızısı’nın doğduğu yer olan Bursa’da Türk Kırmızısı Müzesi’nin kurulması ve yeniden üretilmesi çalışmalarını sürdürmektedir. 

Turan Şahin - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat