Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
Mahmut Ragıp Gazimihal

1900 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Dr. Yusuf Ragıp Beydir. Gazimihal çok küçük yaşlarda müzikoloji ve folklora karşı ilgi duymaya başladı. Önce Kumkapı Fransız Kolejine, sonra da Vefa Ortaokuluna devam etti. Sağlık durumunun düzenli gitmemesi nedeniyle (kaza geçirdiği için) Lise öğrenimini sonradan tamamladı. 
      Mahmut Ragıp Gazimihal, müzikoloji öğrenimi için önce Berlin'de sonra da Paris'te uzun yıllar kaldı. (1921-1929) Başta M. Eugene Borrel gibi değerli profesörlerden yüksek solfej dersleri alarak kendini bu alanda yetiştirdi ve yurda döndü. Yurda döndükten sonra, Ankara Devlet Konservatuarına (önceleri bu okulun adı ''Musiki Muallim Mektebi'' dir) öğretmen olarak atandı. (1932) O yıllarda ek olarak Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü ve Askeri Mızıka Okulu'nda da öğretmenlik yaptı. 
     Gazimihal, Türk müzikoloji ve folklor alanında önde gelen hatta ilk müzikologlarımızdan bir idi. Bu alanda binlerce inceleme ve araştırma yazıları (makale) ve bir çok kitap yayınladı. Mahmut Ragıp Gazimihal'in folklor alanındaki hizmetleri büyüktür. 1928 yılında ''Türk Halk Bilgisi Derneği''nin Müzik Folklor İzahnamesini hazırladı. Bu derneğin yayın organı olan dergide müzik folkloruyla ilgili çeşitli yazılar yazdı 1928-1930 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarının ''Türk Halk Bilgisi Derneği''nin ve 1937-1953 yılları arasında da Ankara Devlet Konservatuarının yurt çapında düzenlediği folklor derleme gezilerine katıldı.
      Müzikoloji ve folklor alanında değerli eserler bırakan Gazimihal, tüm kitaplarını hayatının son günlerine kadar Müzik Tarihi ve Teori Öğretmenliği yaptığı Ankara Devlet konservatuarı Kütüphanesine armağan etti. Ömrünü Türk folkloru ve müzikolojisine adayan değerli Müzikolog Mahmut Ragıp Gazimihal hocamızı, 1961 yılında kaybettik. 

Arama sonucunda hiçbir kayıt bulunamadı.
Sitemizden Sadece Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmış ve halihazırda envanterimizde olan yayınlara ulaşabilirsiniz.
İsterseniz aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.
-
0
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat