Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
M. Sürayya Şahin

M. Süreyya Şahin 1933 yılında Kayseri Hacılar’da doğmuş; ilk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamlayarak Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ne girmiş, 1960 yılındaki mezuniyetinden sonra, bir öğretim yılı Kayseri İmamHatip Okulu’nda görev almış, 1961-1963 yıllarında askerliğini yapmış, 1963- 1966 ve 1968-1970 yıllarında Gaziantep İmam-Hatip Okulu’nda meslek dersleri öğretmenliği görevinde bulunmuştur. 1966-1968 yıllarında Bonn Büyükelçiliği Vefeyât 157 nezdinde “Din İşleri Başgörevlisi” olarak hizmet vermiş, 1970-1977 yıllarında Ankara Dikmen Ortaokulu din bilgisi öğretmenliği, 1977-1980 yıllarında Ankara Mamak Lisesi din bilgisi öğretmenliği yapmıştır. Ankara’da öğretmenlik yaptığı yıllarda bir taraftan da Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde doktora çalışmalarını yürütmüş ve beş yıllık bir çalışma sonucunda Rum Ortodoks Patrikhanesi, Türkiye ile Olan Durum ve Münasebetleri Üzerine Bir Araştırma adlı teziyle 05.07.1979’da doktor unvanını kazanmıştır. Aynı yıl açılan Yozgat Yüksek İslâm Enstitüsü’ne 19.03.1980’de kurucu öğretim üyesi olarak atanmış, 17.12.1981 yılına kadar burada öğretim üyeliği yapmış, Yozgat Yüksek İslâm Enstitüsü’nün kapanması üzerine 22.12.1981 tarihinde İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’ne atanmıştır. 20.07.1982 tarihine kadar İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nde görev yapan M. Süreyya Şahin, İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nün 1982’de Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ne dönüşmesi üzerine bölüm başkanı olmuş ve bu görevi üç yıl yürütmüştür. 20.07.1982 tarihinden, emekli olduğu 15.07.2000 tarihine kadar da M.Ü. İlâhiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapan M. Süreyya Şahin, 01.01.1988-11.10.1991 yılları arasında Dinler Tarihi Bilim Dalı Başkanlığı yapmış, 04.10.1996 tarihinde doçent olmuş, 15.07.2000 tarihinde de yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.

M. Sürayya Şahin - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat