Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Kevser Gürcan: 1972 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Bilecik Soğuksu Ali Ateş İlkokulu’nda, ortaokul eğitimini Bilecik Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde, lise eğitimini Gebze Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini 1988-1992 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Bölümü’nde alarak 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda alan öğretmeni olarak göreve başladı. Yaygın Eğitim ve Ortaöğretimde öğretmenlik ve idarecilik görevlerinin ardından 1997 yılında Uludağ Üniversitesi, 2001 yılından itibaren de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etti. Yüksek lisans eğitimini 2001 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını ise 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı Türk İslam Sanatları Programı’nda “Avrupa Müzelerindeki Türk Şaman Elbiseleri” başlıklı tezi ile tamamladı.

2002 yılından itibaren MSGSU MYO Tekstil alanı Örgün ve II. Öğretim Program Başkanlıkları ile birlikte ECTS Program Koordinatörlüğü, AB Proje Koordinatörlüğü, Yönetim Kurulu, Akademik Değerlendirme Kurulu üyeliklerinde bulundu. İTKİB, KOSGEB, DENİMDER proje, yarışma ve çalıştaylarında aktif görevler üstlenerek İstanbul Moda Akademisi kurulum çalışmalarına katıldı. MSGSU 2003 Birgi ve 2008 Amasra Kültürel Mirasın Korunması çalıştaylarını gerçekleştirdi. Hazırladığı ve yürüttüğü “Sustainable Development of Art, Design and Handcraft in Education” başlıklı AB projesi kapsamında İngiltere, Belçika, İsveç, Malta ve Slovenya’da geleneksel el sanatlarının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla organize edilen “workshop” uygulamalarına katıldı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü AB Ortaklık ve Yenilik Transferi projelerinde uzman sıfatıyla yer aldı. Türk Şamanlığı ve Şaman giysileri üzerine araştırmalar yapmak üzere Rusya, Almanya, Macaristan başta olmak üzere çok sayıda Asya ve Avrupa ülkesine seyahatler gerçekleştirdi. 

Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Dr. öğretim üyesi olarak görevini sürdürmekte, çeşitli vakıf üniversitelerinde de “Tekstil ve Moda Tasarımı” alanında ön lisans ve lisans derslerini yürütmektedir. Dr. Kevser Gürcan’ın etnografya çalışmaları, geleneksel el sanatları ve giysi kültürü, kültürel mirasın korunması, Şaman giysi ve aksesuarları konularında yayınları bulunmakta ve bu konularda seminerler vermektedir.

Kevser Gürcan - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat