Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

HImmet Kayhan; 1947 yılında Bilecik’te doğdu. İlk ve ortaokulu memleketinde okudu. Yenişehir Sağlık Koleji’ni 1966 yılında bitirip Çevre Sağlığı Teknisyeni olarak memurluğa başladı. Hatay, Kırşehir ve Bursa illerinde çalıştı. 1977 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 

Gün Sazak’ın Gümrük ve Tekel Bakanı olduğu sırada Kontrolörler Kurulu üyesi oldu, 1978 yılının Nisan ayında istifa ederek ayrıldı. Genel Başkan Alparslan Türkeş tarafından teşkil edilen MHP Eğitimciler ekibinde görev alarak Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Bilecik bölgesinde çalıştı. 

12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklandı. “MHP ve Ülkücü Kuruluşlar” davasında idam talebiyle yargılandı. İki yıla yakın Mamak Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldı, 1987 yılında biten yargılama sonunda beraat etti. 

Hapishaneden çıktıktan sonra avukatlığa başladı ve on yıl devam ettirdi. Daha sonra hukuk müşavirliği, vakıf yöneticiliği, araştırma ve danışmanlık hizmetleri alanında çalışan bir şirkette yöneticilik yaptı. 

Bu dönemde, Türk Dünyası ile ilgili bazı yayın çalışmalarını yürüttü: Ahmet Yesevi Üniversitesi’nce çıkarılan Bilig dergisinin kuruculuğunu ve ilk yedi sayısında genel yayın yönetmenliğini yaptı. Birçok kitabın yayına hazırlanması ve editörlüğünü yaptı. Bunlardan bazıları: Türkmen Göroğlu Destanı (8 cilt), Yüzyılların Kavşağında (Nursultan Nazarbayev), Yirmibirinci Yüzyıl Eşiğinde Özbekistan (İslam Kerimov), Muhtar Avezov’un eserleri serisi (Abay Yolu, Folklor Yazıları, Makaleler, Hakkında Yazılar), Baykal’dan Balkan’a (Rahmankul Berdibayev), Kuz Başındaki Avcının Çığlığı (Cengiz Aytmatov – Muhtar Şahnov), Altın Arığ Destanı, Künge Uçkan Sunkar (Kazakistan), Emin Bey’in Defteri ile Meclis Konuşmaları (Emin Sazak). 

Türkmen Göroğlu Destanı, 1997 yılında Türkmenistan Cumhurbaşkanı S. Türkmenbaşı tarafından Mahdumkulu Uluslararası Ödülü “Mahdumkulu Halkaralık Bayrağı” ile ödüllendirildi.

Himmet Kayhan - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat