Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

HEINRICH FRIEDRICH VON DIEZ (1751 - 1817) Diez, Bernburglu tekstil tüccarı Christian Friedrich Diez ve Magdeburglu Maria Elisabeth Zollicoffer’in oğlu olarak 2 Eylül 1751 tarihinde Bernburg (Saale)’da dünyaya gelmiştir. Hayatının ilk aylarını burada geçirmiş ve daha sonra ailesiyle birlikte Prusya’daki Magdeburg’a göç etmişlerdir.

1769’da Magdeburg’da ilk ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Halle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiştir. Hukuk Fakültesini tamamladıktan sonra Magdeburg’daki Prusya Adli Hizmetler Birimine stajyer avukat olarak atanmış ve kısa sürede yükselerek bölüm başkanı olmuştur. Ancak birkaç yıl sonra kanun adamı olmaktan sıkılmış ve 1784’te İstanbul’a diplomat olarak atanabilmek için şahsen Friedrich dem Großen’e başvurmuştur.

İki yıllık başarılı bir diplomatlık hizmetinden sonra, 1786 senesinde bu başarısından dolayı asiller sınıfına yükseltilmiştir. Ancak 1791 yılında Rus-Türk savaşının patlak vermesiyle gizli bir Legationsrats (Temsilcilik Konseyi) kararıyla görevine son verilmiş, aynı yıl Kolberg’de Katedral Kardinali olarak atanmış ve 1807’de Kolberg’ün kuşatılmasına kadar da burada yaşamıştır.

Daha sonra Berlin yakınlarında, Stralau’daki Spree kıyısındaki villasında oryantalist bilim adamı, serbest düşünür ve kitap koleksiyoncusu olarak hayatını devam ettirmiştir.

Özellikle o dönem oryantalistik çalışmaları, o zamanın bilim dünyasının ilgisini çekmiş, Goethe ve Gleim gibi isimlerin bulunduğu bir çevrenin de parçası olmuştur.

Diez, 1814’ten itibaren Prusya Bilimler Akademisi’nin onursal üyesi ve 1816’dan beri Göttingen Bilimler Akademisi’nin dış üyesi olmuştur. 

7 Nisan 1817 tarihinde Berlin’de vefat eden Diez, önemli bir serveti ve 17.000 cildi aşan değerli kitaplığını Prusya Eyalet Kütüphanesi’ne bağışlamıştır.

Başlıca Eserleri:

Apologie der Duldung und Preßfreiheit, 1781.

Archiv Magdeburgischer Rechte, Magdeburg 1781.

Benedikt von Spinoza nach Leben und Lehren, 1783.

Über deutsche Sprach- und Schreibart, Dessau 1783.

Über das königliche Buch, Berlin 1811.

Buch des Kabus, Berlin 1811. 

Denkwürdigkeiten von Asien in Künsten und Wissenschaften. 2 Bde. Berlin 1811-1815.

Rasmi Achmes Efendis Geschichte des Krieges zwischen den Osmanen und Russen 1768-1774, Berlin 1813.

HASAN GÜNEŞ, 1992 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda lisans, 1996 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans, 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora eğitimi gördü, 2010 yılında doçent unvanını aldı. Mütercimimiz ulusal ve uluslararası seçkin dergilerde birçok yazıları yayımlanmış, bir makalesi de Rusçaya çevrilmiştir. 

Halen Anadolu Üniversitesi’nde görev yapan Güneş, evli ve beş çocuk babasıdır.

Heinrich Friedrich Von Diez - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat