Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
Hasan Kallimci
1949’da Sarayköy’de (Denizli) doğdu. İkisi de Tavas (Denizli) ilçesinden olan ayakkabı tamircisi bir baba ile tarım işçisi bir annenin ilk evladıdır. İlk ve ortaokulu Sarayköy’de, Öğretmen Okulunu da yatılı olarak Nazilli’de okudu. Bu okuldan 1967 yılında mezun olarak Sarayköy/Aşağı Tırkaz köyü öğretmenliğine atandı. 1969 yılı Haziranında başladığı askerliğini, er öğretmen olarak Amasya ve Afyon’un Gökçeyayla köyünde tamamladı. Kale-Geriçam, Kale-Merkez, Çal-Hadim ve Sarayköy-Gazi İlkokullarında görev yaptı. 1976 yılında öğretmenlikten ayrılarak Denizli’de yayımlanmaya başlayan HİZMET adlı günlük gazetede yazı işleri müdürlüğüne başladı. Bu gazete resmî ilan almaya hak kazandıktan sonra yeniden (1977’de) öğretmenlik görevine döndü. Denizli’nin Depremevleri, Uzunpınar, Gümüşçay ve Raşit Özkardeş okullarında öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu. Bu arada Anadolu Üniversitesi’nde ön lisans programını tamamladı. Mesleğinin son beş yılında Denizli Halk Eğitimi Merkezi’nde müdür yardımcılığı yaptı ve 1994’te emekli oldu.

Emekli olduktan sonra mahallî bir gazetede köşe yazarlığı, yine mahallî bir televizyonda genel müdürlük yapan KALLİMCİ, daha sonra bütün mesaisini çocuk edebiyatı ve hikâye dallarında eserler verme yolunda değerlendirdi. Halen bu dallarda yazmaya devam etmektedir.

Bu yıllar içinde Bizim Anadolu, Hergün, Ortadoğu, Yeni Düşünce, Milliyetçi Çizgi gibi ulusal gazetelerde çeşitli konularda yazılar yayımladı. Ak, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Türk Yurdu, Bizim Ocak, Tarla, Yeni Kervan, Eğitim, Geçmişten Günümüze Denizli gibi dergilerde de hikâye ve yazıları yer aldı.

İlk yazısı, Ak dergisinde (1. sayı, Ocak 1966, Nazilli) yer alan “Fakir Kemancı” adlı hikâyedir. İlk kitabı, özel yayını olan “Şiirler Yaktım” adlı şiir kitabıdır (Özel yayın, 1968 Sarayköy). İlk çocuk kitabı da çocuklar için manzum hikâyelerden oluşan Türk İlleri Gezisi’dir (ÜLKÜ BİR Yayını- Ankara 1978).

Hasan Kallimci, folklorik derleme ve araştırmalar da yapmakta, bu sahada kitap ve yazılarla hizmetini sürdürmektedir. Denizli’deki nükte ve fıkraları “Denizli’nin Nasreddin Hocaları” (Hikmet Neşriyat, 2006 İstanbul) adlı eserde toplamıştır. Ahilik geleneğini ve Denizli’de yaşamış Ahileri de “Denizli Ahileri” (Denizli Ticaret Odası Yayını, 2007 Denizli) adlı eserde tanıtmıştır.

Hasan Kallimci, yazdığı eserlerde; masal, hikâye, roman, şiir, mani, tekerleme, bilmece, tiyatro eseri, efsane ve destan gibi edebiyatın her dalını değerlendirmekte ve çocuklarımızın edebî tatlar almasını sağlamaya çalışmaktadır.

İlköğretim okulu 1. sınıf öğrencileri için (18 kitap)
İlköğretim okulu 2. sınıf öğrencileri için (6 kitap)
İlköğretim okulu 3.4.5. sınıf öğrencileri için (37 kitap)
İlköğretim öğrencileri 5.6.7.8. sınıf öğrencileri için destan romanlar serisi (22 kitap)
Gençler ve daha üst yaştakiler için hikâye roman tiyatro, şiir, araştırma dallarında (18 kitap) olmak üzere toplam (101) kitap neşretmiştir.
 
Yazarın KELOĞLANLA SEYAHAT adlı kitabından uyarlayarak aynı adla yazdığı ve 5 bölümden oluşan radyo tiyatrosu eseri, TRT Ankara radyosunun açtığı yarışmada yayımlanabilir bulunmuş ve 1990'lı yıllarda yayımlanmıştır. Eser TRT Ankara Radyosu arşivindedir.
 
Yazar ayrıca, TMC frmasının hazırladığı BİTMEYEN SAVAŞ adlı, 6-8 yaş grubuna hitap eden ve 26 bölümden oluşan çizgi filmin hikaye ve ön senaryosunu yazmıştır. Her bölüm 20'şer dakika sürelidir.

Yaşadığı şehir olan Denizli’de de mahallî gazete ve sitelerde de yazılar yazmaktadır. Hasan Kallimci, evli olup iki çocuk, dört torun sahibidir.
Arama sonucunda hiçbir kayıt bulunamadı.
Sitemizden Sadece Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmış ve halihazırda envanterimizde olan yayınlara ulaşabilirsiniz.
İsterseniz aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.
-
0
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat