Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
Fahrettin Olguner

Afyonkarahisar ilinin Paşaköyü'nde doğdu (1938). İlkokulu burada okudu. Üç yıl öğrenime ara verdi. Daha sonra Konya İmam-Hatip, İstanbul Kabataş Erkek liselerini bitirdi. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nden 1965'te mezun oldu. Üç yıl orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptı.

1968 yılında mezun olduğu kurumda İslam Düşüncesi dalında, Ord. Profesör H. Ziya Ülken'in asistanı olarak akademik çalışmalara başladı. Ülken hoca emekli olunca Olguner çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde Prof. Dr. Nihat Keklik'in danışmanlığında sürdürdü. "Batı ve İslam Kaynakları Işığında Platon" adlı tezi ile doktor ünvanını aldı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi!ne geçti. Bu üniversitenin görevlerndirmesi ile Fransa'ya, Paris'e gitti. Orada kendi alanı ile ilgili olarak ilmî araştırmalarda bulundu, Sorbonne Üniversitesi'nde konferanslar, dersler ve seminerler takîbetti. Erzurum'dan Konya Selçuk Üniversitesi'ne geçti, burada doçentlik ve profesörlük ünvanlarını aldı. Daha sonra Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ne geldi. Burada Felsefe Bölümü açma hazırlıklarını tamamladı Marmara Üniversitesi'ne geçti. Buradan 2004 yılında emekli oldu.

Bulunduğu üniversitelerde felsefenin çeşitli dallarında; mantık, sistematik felsefe, felsefe tarihi, İslâm düşüncesi tarihi... alanlarında dersler verdi, doktora öğrencileri yetiştirdi. Konferans, seminer, sempozyum ve panallerde bulundu. Doçentlik ve profesörlük jürilerine katıldı, yöneticilik görevlerinde bulundu.

Yayımlanmış kitapları: Üç Türk İslâm Mütefekkiri (İbni sînâ-Fahrreddin Razî-Nasîreddin Tusî) Düşüncesinde Varoluş, (Kültür Bakanlığı, 1985, Ankara); Eflâtûn Kanunları'nun Özeti (Fârâbî'den tercüme),(Kültür Bakanlığı, 1985, Ankara); Fârâbî, (2001, İstanbul); Batı ve İslâm Kaynakları Işında Platon, (1989, Ankara); Eflâtun'un Timaios'u, (1990, Konya); Türk-İslâm Düşüncesi Üzerine, (2001, İstanbul), İnsan ve İslam (Ötüken Neşriyat, 2010, İstanbul). 

Fahrettin Olguner - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat