Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

EŞREF ADALI 5 Ocak 1948’de Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğan Adalı tüm eğitim hayatını İstanbul’da geçirmiştir. 1965 yılında Pertevniyal Lisesinden mezun olmuş ve aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesinde eğitime başlamıştır. 1971 yılında zayıf akım kolundan Yüksek Mühendis olarak mezun olan Adalı aynı fakültede asistan olarak çalışmaya başlamıştır.

1976 yılında doktor, 1980’de doçent ve 1988’de profesör olarak aynı fakültede görev almıştır. 2005 yılında yaş sınırlaması nedeniyle emekli olmuş ve hâlen İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi emekli öğretim üyesidir.

Adalı, İTÜ’deki görevlerinin dışında 1977-1978 yılları arasında Case Western Reserve University’de (ABD) konuk araştırmacı; 1978-1979 yıllarında Carleton University’de (Kanada) konuk öğretim üyesi; 1985 yılında Akron University’de konuk araştırıcı öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

1990-1991 yılları arasında Tübitak Marmara Araştırma Merkezinde İnformatik Grubunun kurulması çalışmalarını yürüten Adalı bu süre içinde Marmara Araştırma Merkezinin İnformatik Grubundan sorumlu başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

İTÜ’de geçirdiği 43 yıl içinde, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün ve daha sonra Bilgisayar ve Bilişim Fakültesinin kurulmasında öncü rolü üstlenmiştir. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün ilk bölüm başkanı ve Bilgisayar ve Bilişim Fakültesinin kurucu dekanı olmuştur.

Adalı akademik çalışmalarını iki alanda sürdürmektedir: Bu alanlardan ilki mikroişlemciler ve mikroişlemci temelli sayısal sistem tasarımıdır. Bu alanda iki kitabı (Mikroişlemciler ve Mikrobilgisayarlar, Mikrobilgisayar Temelli Gerçek Zaman Dizgeleri) bulunmaktadır. İkinci ilgi alanı Doğal Dil İşleme üzerinedir. Türkçe Doğal Dil İşleme kitabı yakın zamanda yayımlanacaktır. Bu iki temel araştırma alanınına ek olarak Bilişim Etiği ve Hukuku, Bilgi Güvenliği ve Yönetimi konularında iki kitabı yayımlanmıştır. Adalı’nın bir diğer ilgi alanı bilgi sistemlerinin çözümlenmesi ve tasarımıdır.

Eşref Adalı - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat