Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

AYŞE İLKER; 1960 yılında Manisa’nın Gördes ilçesinde doğdu. İlk ve orta okulu Gördes’te tamamladı. Demirci Öğretmen Lisesi’ne gitti. 1977’de mezun oldu ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin “Türk Dili Kürsüsü”nü ilk tercihi olarak kazandı. 1982’de DTCF’yi bitirdi ve 1983’te Gazi Üniversitesinde yüksek lisansa başladı. “Ersarı Türkmenleri Ağzı” teziyle “Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Aynı üniversitede 1992 yılında Doktora tezini tamamladı. Yüksek lisans ve Doktora tezlerini danışmanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ile yaptı. Doktora tezi Türk Dil Kurumu tarafından basıldı: “Batı Grubu Türk Yazı Dillerinde Fiil.” Türkmen Türkçesi, Azerbaycan ve Gagavuz Türkçesi üzerinde çeşitli araştırmalar yaptı.

İlk meslekî tecrübelerini Ankara ve İzmir Polis Kolejlerinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaparken edindi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 2 yıl Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 1990-1994 yılları arasında Gazi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi ve Yardımcı Doçent olarak görevine devam etti. 1995’ten itibaren ise Celal Bayar Üniversitesi’nde çalışmağa başladı. 2002’de Doçent, 2009’da Profesör oldu.

2006-2009 yılları arasında Manisa ağızları üzerinde BAP projesi yaptı. Bu konuda ulusal ve uluslararası toplantılarda bildiriler sundu. Manisa ağızlarının geniş ve ayrıntılı bir gramerini hazırladı.

DTCF’yi kazandıktan sonra, ikinci sınıftan itibaren Divan Dergisi’nin toplantılarına katıldı. Ana, Töre, Divan ve Doğuş dergilerinde hikâyeleri yayımlandı. Bu dergilerde “Ayşe İnce” imzasını kullandı. 1980 sonrasında Yeni Düşünce Dergisi’nin açtığı hikâye yarışmasında “Üçüncü Cadde” adlı hikâyesiyle ikinci oldu. 1986’ya kadar yazdığı hikâyeleri Kültür Bakanlığı Gençlik Dizisi içinde “Bir Başka Sevda” adıyla yayımlandı. Kültür Bakanlığının bir projesi olarak yurt dışındaki Türk işçilerinin çocuklarına yönelik hazırlanan hikâye dizisinde “Türk Misafirperverliği” (Turkish Hospitality) kitabını yazdı ve bu hikâyeler İngilizce tercümesiyle basıldı.

Akademik çalışmaları sebebiyle bir müddet hikâye yazamadı. 1990’lı yılların başından itibaren Kanat dergisinde dört hikâyesi yayımlandı. Bu hikâyeler “Ayşe İlker” imzasıyla yer aldı. Daha sonra, bilimsel çalışmalarını ve On İki Eylül’ü konu edindiği bazı deneme ve hikâyeleri Töre, Berceste ve Kardeş Kalemler gibi dergilerde yayımlandı. 

2011 yılından itibaren Haber Açısı adlı internet sitesinde “Düşünce İklimi” adlı köşesinde kültürel konularda yazılar yazmaktadır. Ayrıca Yeni Düşünce ve Devlet dergisinde de yazıları yayımlanmaktadır.

Akademik çalışmalarıyla birlikte hikâye yazmaya devam etmektedir. Evli ve üç çocuk annesidir.

Ayşe İlker - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat