Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
Altay S. Amanjolov

Türkolog, dilbilimci; 02.06.1934 tarihinde Almatı'da doğdu. 1952-57 yıllarında Moskovo Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Fakültesi Türk Filolojisi sahasında lisans eğitimini, 1963 yılında aynı üniversitede doktora ön çalışmasını tamamlamış, 1976 yılında doktor, 1978 yılında da profesör olmuştur. Kazakistan Cumhuriyet Sosyal Bilimler Akademisi'nin üyesidir. 

1957-60, 1964-66 yıllarında Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti İlimler Akademisi'nde önceleri Dil ve Edebiyat Enstitüsü, ardından Dil Bilimleri Enstitüsü'nde araştırmacı olarak çalışmıştır. 1966-79 yıllarında Kazakistan Devlet kızlar Pedagoji Enstitüsü'nde sırasıyla uzman öğretici, doçent, profesör olarak çalışmış ve bölüm başkanlığı yapmıştır. 1986-87 yıllarında Pekin'de Merkezi Milletler Enstitüsü'nde, 1993-94 yıllarında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Burada Modern Kazak Türkçesi, Türk Lehçelerinin Karşılaştırmalı Grameri konularında dersler ve konferanlar vermişdir. 

Halen Kazakistan Cumhuriyeti El-Farabî Kazak Devlet Milli Üniversitesi Filoloji Fakültesi Genel Dilbilim bölümünde görev yapmaktadır. Bilimsel çalışmaların eski Türk yazılı abidelerinin araştırılması meseleleri, dil tipolojisi ile yazı tarihi konularında olan Amanjolov'un yüze yakın bilimsel çalışması bulunmaktadır. 

Arama sonucunda hiçbir kayıt bulunamadı.
Sitemizden Sadece Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmış ve halihazırda envanterimizde olan yayınlara ulaşabilirsiniz.
İsterseniz aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.
-
0
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat