Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
Mehmet Bilgin

1955 yılında Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlayan yazar, 1978 yılında AÜ DTCF Kütüphanecilik bölümünden mezun oldu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, Din Sosyolojisi alanından yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Doğu Karadeniz bölgesinin tarihine ve kültürel değerlerine duyduğu ilgiyi, bölge ile ilgili araştırmalarla sürdürdü. Bu araştırmalarının sonucu "Sürmene Tarihi" adlı ilk kitabını hazırladı. 1990 yılında yayımlanan kitap, sadece Sürmene'nin değil, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarihine de kaynak olabilecek bir eserdir. 

1991'de "Madur Dağı savaşı" adlı ikinci kitabını yayımladı. Genişletilmiş 3. baskısı "Rus İşgalinde Trabzon Direnişi" adıyla yapılan kitap, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Ruslarla yapılan savaşlar ve 1916 yılının Haziran-Temmuz aylarında Türk Ordusu tarafından Bayburt-Of-Sürmene üçgeninde gerçkeleştirilen Mudur Dağı Hareketi ele alınmıştır.

"Doğu Karadeniz-Tarih, Kültür, İnsan" aslı üçüncü kitabı, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin etnik tarihi ile ilgili detaylı bir çalışmadır. Konuya farklı bir bakış açısı ile ele almış, bölgenin Türkleşmesinin, Osmanlı hakimiyetinden birkaç asır önce gerçekleştiğini, yer ve aile isimlerine, Osmanlı arşivi belgelerine ve batılı araştırmacıların eserlerine dayanarak ortaya koymuştur. Bu çalışmasından dolayı 2002 yılında Ziya Gökalp Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı'na layık görülmüştür.

Bölgedeki toplumun tarihi alt yapısı üzeinde çalışmlarını sürdüren yazar, "Doğu Karadeniz'de Bir Derebeyi Ailesi Sarıalizadeler" adlı dördüncü kitabında, mevcut toplumsal yapıdan bir kesit alarak, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde günümüzdeki toplumsal yapının oluşmasının süreci üzerine tahlil ve açıklamalarını sürdürmüştür.

"Karadeniz'de Post Modern Pontosculuk" yazarın beşinci kitabı. Adından da anlaşılacağı gibi, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki etnik faaliyetlerin ele alındığı kitabın 2008 yılında 3. baskısı gerçekleşmiştir.

Mehmet Bilgin - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat