Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Cumhuriyet Sporunun Zafer AbideleriŞampiyon Portreleri

Aynı Gün Gönderim
127,50 TL
- +
170,00 TL
%25
9786254085918
706169
Cumhuriyet Sporunun Zafer Abideleri
Cumhuriyet Sporunun Zafer Abideleri Şampiyon Portreleri
127.50

Cumhuriyet’imizin 100. yılı…

Çağdaş uluslar düzeyine ulaşmak Cumhuriyet’in en büyük ereğiydi.

Çağdaşlaşmanın, çağdaş uygarlığın önemli ölçütlerindendir spor.

Sporda Cumhuriyet’le gelen başarıları yüzüncü yılda hatırlamamak elbette olmazdı. Bu dönemde çok uzun yıllar güreş, yüzümüzü ağartan nerdeyse tek spor dalı oldu. Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu gibi büyük başarıları yalnızca ata sporumuzda elde ettik. Şampiyonlarımızın hemen hepsi güreş geleneğini iyi bilen yoksul köy çocuklarıydılar. Belki de bu yüzden başarıları tam anlaşılamadı, onlara gereken ilgiyi, vefayı göstermedik. Efsaneleşmiş şampiyonlarımız büyük yayınevlerimizin, yazarlarımızın ilgisini çekmedi, haklarında yazınsal değeri olan kitaplar göremedik. Hayatları, başarıları sanat dünyasının ilgisini çekmedi.

Biliyorum, yüzüncü yılda da sürecek bu ilgisizlik. Çünkü ata sporumuz aydınlarımızca yazık ki bugün tepeden bakılan bir spor, ayrıca Cumhuriyet aydınlığını hâlâ içine sindirememiş olanlar, bu dönemdeki kazanımlarımızı görmek istemeyecekler. Cumhuriyet Sporunun Zafer Abideleri’nde ele aldığımız dönem Türk güreşinin “altın yılları” diye anılır. Nerdeyse Türklerin tarihi kadar eskilere giden güreş geleneğinin ayağa kalkmasında, “Türk gibi kuvvetli” sözünün dünyaya yeniden hatırlatılmasında Cumhuriyet yönetiminin elbette payı büyük. Kitabımız bir bakıma bu geleneği kuranların, yaşatanların öyküsü… Ata sporumuzu çağdaş dünyaya taşıyan, evrensele ulaştıran Cumhuriyet’in öyküsü ayrıca…

Portrelerini, öykülerini yazdığım sporcuların bir ikisi dünya ya da Avrupa şampiyonu, diğerleri olimpiyat şampiyonlarımız… Bu dalda kitaplara sığmayacak denli çok olimpiyat şampiyonu yetiştirdik. Önemli eksiğimiz nedir biliyor musunuz? Güreş yapan doktor, mühendis, öğretmen çocukları olmaması… Güreş zor bir spor diyenler olacaktır. Hayır, bildiğimiz, yaptığımız çoğu sporlardan çok farklı değil. Her spor gibi yenilgi acısıdır en büyük zorluğu. Tıpkı hayat gibi!.. Hayatta yenilgiler var diye yaşamayacak mıyız?

Ata sporumuz güreşe dikkat edin, Taha Akgül, Rıza Kayaalp, Yasemin Adar gibi daha nice büyük şampiyonlarımız olacak. Keşke bu yenileri de, hepsini yazabilseydim, hepsini yazabilecek gücü, zamanı bulabilseydim.

Kemal Ateş

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat