Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
KARGO ÜCRETSİZ GÖNDERİM

Şehit Enver Paşa

5 İş Gününde Kargoya Verilir.
610,00 TL
- +
9789754376814
289
Şehit Enver Paşa
Şehit Enver Paşa
610.00

Osmanlı'nın çöküşü de kuruluşu gibi bir destandır. Çöküşün kahramanları olan neslin bayraktarı Enver Paşa'dır. Onların varlığıyla İmparatorluğun çöküşünü birlikte düşünmek şaşırtıcıdır ve haksızlık gibi görünür. Onların yürekleri dağ gibiydi; hayalleri de öyle... Asla küçük düşünmüyorlardı. Yüce Devlet'i, ülkesi ve milletiyle kurtarmak için kendilerini ateşlere atarken, her biri İmparatorluğun bir uzak köşesinde, bütün Müslüman dünyayı kurtarmayı düşlüyor ve bunun heyecanı ile sarsılıyorlardı. Büyük düşünmek, büyük rüyalar görmek büyük zamanların görüntüleridir. Oysa bunlar çöküyorlardı ve çökerken bile yüreklerindeki ve kafalarındaki büyüklükleri terk etmiyorlardı. Sonra, Anadolu'ya çekildik. Artık onları anlamak zorlaştı. İnsanlarımızda yürekler daraldı, ufuklar kapandı; araya anlamsız siyasi endişeler girdi. Erzurum'u, Sarıkamış'ı “Turan” zannedip Enver Paşa'yı, “askerlerimizi Turan yolunda kırdırmakla” suçladık. Oysa, dedelerimiz Irak'ta, Filistin'de, Kafkaslar'da, Çanakkale'de vatan topraklarını savunuyorlardı. İngiliz ordularının buralarda ne aradıklarını sormak yerine, onların yüce makamlarını tartışmaya açtık... Enver Paşa o mübarek neslin başbuğu idi. M. Kemal Atatürk diyor ki: "Enver bir güneş gibi doğmuş, bir gurûb ihtişamıyla batmıştır; arasını tarihe bırakalım." İsmet İnönü diyor ki: "Enver Paşa ihtilalden önce ahlak, cesaret ve kahramanlık misali olarak tanınmıştır. Enver'e en çetin kıta hizmetleri tam ve itimatla emniyet edilmiştir. Enver Paşa şahsi meziyetleriyle iyi bir asker, iyi bir subay olarak, cemiyetin kusur olarak bildiği unsurlardan, insanın tasavvur edemeyeceği kadar nasibi olmayan bir tiptir." Zeki Velidi Togan diyor ki: "Enver Paşa son Türk tarihinin en büyük şahsiyetlerinden biridir. Bu zât, Türk ve dünya siyasi hayatındaki konumunu şüphesiz ki tesadüfen yahut birisinin korumasında elde etmedi." Ziya Nur diyor ki: "Enver'in Ravza-i Mutahhara'ya girişini canlandıran cümleler; tüyler ürpertici bir inanç ve edep yüksekliğinin muhteşem tablosudur." Bu kitapta, Osmanlı son dönemlerimizin büyük kahramanının hayatını ve temiz kişiliğini yakından tanıyacaksınız.

0 Kitap kesinlikle Enver Paşa hakkında çoğu bilgiyi karşılıyor. Altyapı oluşturmak için tavsiye ederim, muhteşem bir eser.
0 Enver Paşa araştırmasında olanlar için muazzam bir kaynak. Bir de Ziyâ Nur Aksun'un kitabı var, Sarıkamış. ilgilisine...
0 Tarihimizde hak ettiği değeri bulamamış bir değer Enver Paşa.Kitabı çok beğendim.
0 Enver Paşa hakkında yazılmış en kapsamlı ve açıklayıcı olan kitap Nevzat Kösoğlu'nun kalemiyle daha da zenginleşmiştir.
0 Bu kitabı daha önce halk kütüphânesinden alıp okumuştum. Mükemmel bir eser. Kendi kütüphâneme almak nasibi bu güne imiş. Teşekkürler Ötüken Neşriyat.
0 Enver Paşa'yı tanımak isteyenler için güzel bir kitap.
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat