Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
%30
Ötüken Kitap | 1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid / e-kitap Hasip S

1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid / e-kitapE-Kitap

Aynı Gün Kargoya Verilir
İnceleyin
1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid / e-kitap
1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid / e-kitap E-Kitap
Ötüken Neşriyat
18.20

Günümüzde Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine ilişkin ilgi ve araştırmalar artmasına rağmen 1905 yılında Rusya'da meydana gelen olayların Sultan Abdülhamid Türkiye'sindeki sosyal, kültürel ve siyasî çerçevedeki yansımalarına ilişkin yeterli seviyede çalışma yapıldığı söylenemez. Hasip Saygılı'nın 1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid çalışması, 1905 Devrimi'nin Osmanlı ülkesindeki etkilerini Sultan Abdülhamid idaresi ve muhalif Jöntürk hareketi arasındaki gerilimli ilişki üzerinden ele alarak bu alandaki boşluğu dolduruyor. Çalışmada 1905 yılından itibaren Türkiye'de meydana gelen ve 23 Temmuz 1908 tarihinde Sultan Abdülhamid'in anayasayı tekrar yürürlüğe koyduğunu açıkladığı “İnkılâb-ı Âzîm”e kadar sürmüş olan siyasî ve toplumsal olayların üzerinde 1905 Rus Devrimi'nin etkileri, ideolojik kurguların ötesinde birincil kaynaklara dayanılarak gösterilmiştir.

Linki verilmiş kitabımız e.pub 2.1 veya e.pub 3.0 formatında akan metin olarak hazırlanmıştır.
İçerik olarak basılı metin ile birebir aynıdır. Metin üzerine not alabilir, metin içinde arama yapabilir, beğendiğiniz bölümleri cihazınız destekliyorsa paylaşabilirsiniz.

 • Açıklama
  • Günümüzde Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine ilişkin ilgi ve araştırmalar artmasına rağmen 1905 yılında Rusya'da meydana gelen olayların Sultan Abdülhamid Türkiye'sindeki sosyal, kültürel ve siyasî çerçevedeki yansımalarına ilişkin yeterli seviyede çalışma yapıldığı söylenemez. Hasip Saygılı'nın 1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid çalışması, 1905 Devrimi'nin Osmanlı ülkesindeki etkilerini Sultan Abdülhamid idaresi ve muhalif Jöntürk hareketi arasındaki gerilimli ilişki üzerinden ele alarak bu alandaki boşluğu dolduruyor. Çalışmada 1905 yılından itibaren Türkiye'de meydana gelen ve 23 Temmuz 1908 tarihinde Sultan Abdülhamid'in anayasayı tekrar yürürlüğe koyduğunu açıkladığı “İnkılâb-ı Âzîm”e kadar sürmüş olan siyasî ve toplumsal olayların üzerinde 1905 Rus Devrimi'nin etkileri, ideolojik kurguların ötesinde birincil kaynaklara dayanılarak gösterilmiştir.

   Linki verilmiş kitabımız e.pub 2.1 veya e.pub 3.0 formatında akan metin olarak hazırlanmıştır.
   İçerik olarak basılı metin ile birebir aynıdır. Metin üzerine not alabilir, metin içinde arama yapabilir, beğendiğiniz bölümleri cihazınız destekliyorsa paylaşabilirsiniz.

   Stok Kodu
   :
   9786051553856
   Sayfa Sayısı
   :
   312
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Basım Tarihi
   :
   Ocak 2016
   Resimleyen
   :
   Zafer Yılmaz
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazarın Diğer Kitapları
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
 • Kitap Hakkında Basında Çıkan Haberler
  • 1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid Hakkında

   Türkiye'nin modernleşme sancıları çektiği XIX. yüzyıl ve XX. yüzyılın başlarında Devlet-i 'Aliye'nin kudretini elinde tutan II. Abdülhamid'i ve onun dönemini anlamak, hem modernleşme maceramızdaki önemli bir eşiği hem de tarihten günümüze yansıyan sorunları anlamak bakımından mühimdir. Hem Abdülhamid'e hem de Türkiye'nin modernleşme macerasına dair çok söz edilmiştir ve hala da edilmektedir. Fakat ne yazık ki bu macera içerisinde bir nebze de olsa etkisi olup da karanlıkta kalan konular da yok değildir. Zannederim, bu durum ülkemizde mukayeseli tarih yazıcılığının gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Doç. Dr. Hasip Saygılı'nın 2016 yılının Ocak ayında raflarda yerini alan bu eseri, tarihimizdeki önemli bir boşluğu doldurma iddiasını taşımaktadır.

   1905 Rus devrimi Anadolu’yu ne kadar etkiledi?

   1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamid unvanlı doktora tezi ile 1905 Rus Devrimi’ni ve devrimin Osmanlı Devletini ve Abdülhamid’i de alakadar eden yönlerini konuyu adeta tüketircesine incelemiş ve sahasındaki büyük bir boşluğu doldurmuş.

   Doktora tezi, her ne kadar Osmanlı arşiv vesikaları merkeze alınarak hazırlanmışsa da daha önce kamuoyunun bilgisinin olmadığı arşiv belgelerini ihtiva ve bunlardan geniş şekilde de istifade ettiği için de kıymetlidir. Ayrıca İngilizce ve Rusça kaynaklardan da ziyadesiyle istifade edilmiş. Yazar, Azerbaycan Türklerinin çıkardığı dergi ve gazeteleri de incelemekten imtina etmemiş.
   1905 RUS DEVRİMİ VE SULTAN ABDÜLHÂMİD

   Sayın Saygılı, ‘1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhâmid’ isimli eserinde, 22 Ocak 1905 olaylarını, Osmanlı ve Jöntürk kaynaklarından inceledikten sonra Azerbaycan Türkleri içerisindeki Türkçülerin görüşleriyle naklediyor.
   Daha ilk sayfalardan anlaşılıyor ki yazar; meseleyi, ilk defa çok derinden ve geniş çaplı olarak incelemiştir.

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat