Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
9786254084478
706042
Eski Uygurlarda Yerleşik Yaşam Kültürü
Eski Uygurlarda Yerleşik Yaşam Kültürü
360.00

Eski Uygurlarda Yerleşik Yaşam Kültürü adlı bu kitap, eski Türk çağında yerleşik yaşam kültürünün en önemli temsilcilerinden Koço/İdikut Uygurlarının şehir kültürünü, konut, mutfak ve beslenme ile giyim kuşam ve süslenme kültürünü, devrin yazılı kaynakları olan Uygur sivil belgeleri başta olmak üzere, Uygur Budist ve Maniheist çevrede üretilen eserlerden derlenen ilgili söz varlığı üzerinden tarihî-karşılaştırmalı yöntemle incelemeyi amaçlamıştır.

İpek Yolu’nun en önemli güzergâhlarından olan Tarım havzasında devlet kuran Koço/idikut Uygurları Orta Asya’daki yerleşik yaşam kültürünün ilk ve önemli temsilcilerinin başında gelir. Ayrıca Koço/İdikut Uygurlarının dönemi genel Türk tarihinin sosyal ve kültürel açıdan en önemli gelişmelerinin yaşandığı bir devir olarak da büyük önem taşır. 9.-14. yüzyıllar arasını kapsayan bu dönemin en zengin yazılı tanıkları olan Uygur sivil/hukuk belgeleridir. Bu belgeler Uygurların sosyal, kültürel ve ekonomik durumuyla ilgili bilgi veren önemli kaynaklar arasında yer alır. 

Bu kitap çalışmasında filolojik olarak incelenen söz konusu dil malzemesinden çıkan sonuçlar, ilgili dönemdeki tarihî ve arkeolojik kaynaklarla da desteklenerek Koço/İdikut Uygurlarının maddi yaşam kültürünün zenginlikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.

 

Prof. Dr. A. Melek Özyetgin

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat