Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
%25
Ötüken Kitap | Bozkırdan Cennet Bahçesine TİMURLULAR Hayrunnisa Alan

Bozkırdan Cennet Bahçesine TİMURLULAR1360 - 1606

Aynı Gün Gönderim
187,50 TL
- +
250,00 TL
%25
9789754376555
662
Bozkırdan Cennet Bahçesine TİMURLULAR
Bozkırdan Cennet Bahçesine TİMURLULAR 1360 - 1606
187.50

Ünlü Hanedanın Türk ve dünya tarihindeki ehemmiyeti göz önüne alınırsa, Timurlular Dönemi ile ilgili çalışmaların yeterli olmadığını anlarız. Sunulan kitap Timurlu dönemini anlama çabasının sonucudur. Timurlular, nasıl bir zeminde devlet kurdular, hükümdarları meşgul eden belli başlı siyasi olaylar nelerdi, bu devlet nasıl yönetiliyordu, hanedanın durumu nasıldı, yaşadığı mekânlar nerelerdi, etraflarındaki görevliler kimlerdi, malî yapıları nasıldı vs.? Bu insanlar sürekli savaşmaktan başka bir şey bilmeyen kişiler mi; yoksa sanatı, kültürü himaye eden, imarı teşvik eden bir hanedan mı idi?

Yazarımız, bu sorulara cevap ararken, tarihçi duruşuna ve tarih metoduna dayanmakta, bu hanedanı yüceltmek veya yermek niyetiyle değil, sadece ne, nasıl ve niçin olmuş gibi soruları sorarak dönemi anlamaya ve anlatmaya çalışmaktadır. Bilim ile ideoloji arasındaki en önemli fark: Bilimin verilerden sonuca ulaşması; ideolojinin ise sonuç cümlesini söyleyip onu doğrulayan örnekleri seçip diğerlerini göz ardı etmesidir. Elinizdeki kitap Tarihin bir bilim olduğu düşüncesinden hareket eden bir akademisyenin, Timurlular dönemi hakkında eldeki bilgi ve bulguları okuyucuyla paylaşmak arzusu neticesinde ortaya çıkmıştır. Sunulan çalışmadaki her bir başlık müstakil bir araştırma konusu olabilir, okuyucuda dönemle ilgili merak uyandırabilir, tarih araştırmacılarına yeni sorular sordurabilirse hedefine ulaşmış olacaktır.

5 Timur tarihine başlangıç için okunabilecek en ideal kitap. Sadece Emir Timur değil, onun halefleri ve kültür medeniyeti de anlatılıyor. Bu kitabı okuduktan sonra artık Zafernâme gibi dönem kaynaklarına inebilirsiniz.
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat