Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Atsız HikayelerKarton Kapak

Aynı Gün Gönderim
67,50 TL
- +
90,00 TL
%25
9786051557762
705353
Atsız Hikayeler
Atsız Hikayeler Karton Kapak
67.50

Hikâye, Atsız’ın sanatında en az yer bulan bölümdür. Hikâyeler’in ilk baskısında Atsız’ın bilinen beş hikâyesi yer almıştı. Bu ilk toplu neşirden sonra bibliyografyalarına da girmemiş olan ilk hikâyesi tespit edildi: “Hasan Dayı”. Bu hikâye, Cumhuriyet gazetesinin 4 Ağustos 1925 tarihli 444. sayısında “İstiklâl Harbi” konulu bir “edebî müsabaka” düzenlediğini ilan etmesi üzerine gazeteye gönderilmiş ve gazetenin 12 Aralık 1925 tarihli 573. sayısında neşredilmiştir.  2. baskıda, o hikâyeyi de yeni harflere çevirerek kitaba dahil ettik. Kalan hikâyelerin dördü ilk olarak 1931 yılında Atsız Mecmua’da, sonuncusu ise yine ilk defa 1941’de Bozkurt dergisinde yayımlanmıştır.

 

***

Teşhis (kişileştirme) sanatının kullanılmasına varacak derecede tabiata ve tabiat unsurlarına yer verilmesi, Atsız’ın bütün hikâyelerinin ortak tarafını teşkil eder. Özellikle Ay ve fırtınanın Atsız’ın edebî eserlerinde özel ve ağırlıklı bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ben hikâyeleri defalarca okudum. Her okuyuşumda farklı bir taraf buldum ve farklı bir tat aldım. Okuyucuların da Atsız’ın ilk kalem denemeleri olan hikâyeleri farklı tarzda değerlendirecekleri muhakkaktır. Fakat ne olursa olsun bütün hikâyelerde Atsız vardır.

 

Ahmet Bican Ercilasun

0 Atsız beyin "üslubunun gençliği"ni tanıtan oldukça değerli hikayeler mevcut. Kitap dizgisi hakkında acizane belirtmek istediğim bir şey var. Ahmet Bican hocamızın yazdığı tahlil kısmı, hikayelerden sonraya konsaydı kitap daha mı heyecanlı olur acaba diye düşünmedim değil. Çünkü tahlil içerisinde hikayeler gayet geniş bir şekilde değerlendirilmiş.
0 Edebi yönden başarılı denemez ama Atsız beyin düşünce dünyasının nesir türünde ki ilk örnekleri olması bakımından değerli, başyapıtlarının yanına gönül rahatlığıyla koyacağız.
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat