Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Türk Bozkır Kültürünün DoğuşuAndronovo Kültürü

Aynı Gün Gönderim
480,00 TL
- +
640,00 TL
%25
9786051559209
705575
Andronovo Kültürü
Andronovo Kültürü Türk Bozkır Kültürünün Doğuşu
480.00
Türkler; tarihte atı evcilleştiren, onun üzerine binip uzak coğrafyalara giden, onun üzerinde kılıç sallayıp ok atan bir millettir. Türklük bugünkü konumunu belki de atın üzerinde savaşmaya, onunla yayıldıkları yerlerde tutunmaya borçludurlar. Türk tarihinde Andronovo Kültürü denen safhada Türkler, esasen MÖ II. bin yılın ortalarında yoğun bir şekilde olmak üzere ata binip ok atarak dünyanın dört bir tarafına yayılmışlardır.
 
Elvin Yıldırım; arkeolojik kaynaklara, tarih vesikalarına ve yıllardır sürdürdüğü saha araştırmalarına dayanan bu eserinde, Türk milletinin bütün tarihini şekillendiren bozkır medeniyetini, konar-göçer yaşantısını, atlı kültürünü, sanatını, madenciliğini, işlemeciliğini, aletlerini, eşyalarını, estetiğini, dünya görüşünü, mitolojisini, yani bir bütün olarak tüm hayatını değerlendirmekte ve Türklüğün en eski çağlarına ışık tutmaya çalışmaktadır. Atlı Türk savaşçıları dünyaya hükmetmişlerdir ve bunun ilk safhası ise Türk tarihinde Andronovo adı verilen kültür dönemidir. Andronovo Kültürü üzerine Türk tarihi açısından ilk müstakil araştırma olan bu eser, Türklüğün üstün vasıflarını, medeniyetini, bozkır temelli Türk kültürünün dünya tarihindeki rolünü gösteren çok önemli bir monografidir.
0 Orta Asya'da bildiğimiz çok önemli kültür merkezleri var bunlar bugünkü tarihimizi aydınlatmada ve fikir sahibi olmamızda bize epey katkı sağlıyor. Anav, Afanesyevo, Andronovo, Karasuk, Tagar gibi. İşte Orta Asya'nın en geniş kültürü olarak bildiğimiz Anronovo Kültürüyle ilgili bu çalışma epey önemli.
Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat