Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
İdris Yamantürk

1925 yılında Rize'nin Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu. Yörenin şartları sebebiyle ilk okula geç başlayabildi. 10 yaşındayken babası vefat etti. İlk okuldan sonra tahsiline okul bulamadığı için bir yıl ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra Hopa Orta Okuluna devam etti. 2.ci sınıftan sonra devlet imtihanını kazanarak, parasız yatılı olarak Erzurum Lisesine gitti. 1945/1946 yılında Erzurum Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ne girdi. Fakültedeki öğrenimini, bir sanayi holdingi olarak çalışan Sümerbank’tan burs alarak tamamladı.

Üniversite son sınıftan itibaren iş hayatına atıldı. 1952-1953 arasında Etibank’a bağlı Çatalağazı (Zonguldak) Temik Santralının muhtelif sahalarında işletme mühendisi olarak hizmet verdi. 1953 sonbaharından itibaren 18 ay süren Yedek subaylık hizmetini tamamladı. Askerlik sonrasında devletten izin alarak, yine özel sektörde çalıştı. 1955 yılında, Türkan Danişoğlu ile evlendi. 1956 yılında devletten istifa ederek ayrıldı ve serbest çalışma hayatına atıldı.

1957’de İdris Yamantürk adıyla şahsi firmasını kurdu. 1958 yılında GÜRİŞ firmasının kuruluşunu gerçekleştirdi. GÜRİŞ, o günden bu yana, Altyapı Tesisleri, Sınai Tesisleri, Barajlar ve HES’leri, Termik Santraller, Sulama ve Su Arıtma Tesisleri, İş Merkezleri ve Oteller, Yollar ve Metrolar, Devlete bağaşlanan okullar başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında 100’e yakın eserin yapımını gerçekleştirdi. Bugün, GÜRİŞ Holding çatısı altında; Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş., Güriş Makina ve Montaj San.A.Ş., Parsan Makina Parçaları San.A.Ş., Güriş İhracat İthalat ve Pazarlama A.Ş., Merkez Sigorta A.Ş., Mir Müteahhitlik ve Ticaret A.Ş., Omtaş Otomotiv Transmisyon Aksamı Sanayi ve Ticaret A.Ş., Toprak Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş. Müteahhitlik, Ağır Makina ve Otomotiv Yan Sanayi, Sigortacılık, Pazarlama ve Turizm sahalarında çalışan şirketler, Türk ekonomisine hizmet vermekte ve bu şirketlerde toplam 5000 kişi çalışmaktadır. İdris Yamantürk, Irak, Libya ve Rusya’da eser meydana getiren hizmetlerin içinde bulundu. Kazakistan’dan Hırvatistan’a kadar uzanan geniş bir alanda faaliyet gösteren GÜRİŞ Şirketler Gurubunun Yönetim Kurulu Başkanıdır.

İdris Yamantürk’ün üye olduğu dernek ve vakıflar: Türk Ocakları ve İTÜ ile ilgili vakıf ve dernekler, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Türk Dostluk Vakfı, Türkiye Müteahhitleri İşveren Sendikası’nın kurucu üyesidir.

İdris Yamantürk’ün 1955 yılındaki evliliğinden Tevfik ve Müşfik adında 2 oğlu vardır.

İdris Yamantürk - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat