Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
Daniel Defoe

DanIel Defoe (1660-1731): 1660’da ailenin üçüncü çocuğu olarak Londra’da doğdu. Newington Green’deki muhalif akademisine devam etti. Ticaret hayatına atıldı. 1684’te Mary Tuffley ile evlendi. Bir yıl sonra Monmouth Dükü’nün II. James’e karşı başlattığı, sonu felaketle biten ayaklanmada Dükün yanında yer aldı. Yenilginin ardından pek çok arkadaşı asılır ya da sürgün edilirken o “Kanlı Mahkeme”den kaçabilecek kadar şanslıydı. İmkânlarının üstünde yatırım yaptığı için 1692’de iflas etti. Bunun ardından yazı hayatına atıldı.

Defoe ilk büyük başarısına The True-Born Englishman (Halis İngiliz) (1701) hiciv şiiriyle ulaştı. The Shortest Way with the Dissenters (Muhaliflerle En Kestirme Yol) (1702) yüzünden haysiyet kırıcı yayın yapmaktan kısa bir süre hapis yattı. 

Çeşitli bakanlarca polemikçi yazar olarak istihdam edildi. Ticaret, politika, ekonomi ve dinî konuları içeren geniş bir alanda çok sayıda yazılar yazan Defoe, her şeyden önce bir gazeteci ve polemikci olarak tanınmıştı. Onun siyasi hicivlerinden muhalif, muvafık her iki taraf da nasibini almıştır. Her tür ihtilaflarda karşıt taraflar için yazılar kaleme almakla şöhreti artmıştır. “Kiralık yazar”, “Her partinin lehinde ve aleyhinde yazan kalemşor”, “Su katılmamış riyakâr” ona yakıştırılan vasıflarından bazılarıdır.

Hayalî hikâyeler kaleme aldı, bunlarla şöhret kazandı. Robinson Crusoe 1719’da, Memoirs of a Cavalier (Bir Şövalyenin Anıları) ve Captain Singleton (Kaptan Singleton) 1720’de, Moll Flanders, Colonel Jack (Albay Jack) ve A Journal of the Plague Year (Veba Yılı Günlüğü) 1722’de, Roxana 1724’te yayınlandı. 1720–24 arasında yazdığı romanlar çoğunluk günahkârlar, kanun dışılar hakkındadır. Roxana bir metres, Moll Flanders’ın kahramanı bir hırsız, Albay Jack’in kahramanı bir yankesici ve ücretli askerdir. 

Bunları roman tarzında olmayan diğer eserleri A Tour thro’ the Whole İsland of Great Britain (Büyük Britanya Adası Turu) ve The Complete English Tradesman (Dörtdörtlük Bir İngiliz Tacir) izledi. 

24 Nisan 1731’de inatçı bir alacaklısından saklanırken felç oldu ve öldü.

Daniel Defoe - Yazarın kitapları

Kitabınız sepetinize eklendi
Kapat